Kącik retro - wyświetlacz 5082

Kącik retro - wyświetlacz 5082

Kolejny element w kąciku retro jest bardzo egzotyczny. To wyświetlacz w zasadzie numeryczny o symbolu 5802, opracowany prze firmę Hewlett Packard w roku 1972. Z racji choćby tej daty warty jest omówienia.

Wyświetlacz składa się z 20 diod świecących ułożonych klasycznie, a więc w mozaikę zgodną z wyświetlaczami siedmiosegmentowymi. Jednak kształty cyfr, które zostały tu zapisane w pamięci stałej, są dalekie od tego, co znamy i bliższe temu, co rysujemy, używając długopisu. Tak wyświetlane cyfry wyglądają niezwykle efektownie.

Wrażenie wzmaga barwa diod, charakterystycznie rubinowa, którą pod koniec dekady zastąpiła czerwień bardziej zwyczajna, ale już nie tak inspirująca. Wyświetlacz jest elementem aktywnym, zaopatrzonym w pamięć znaków, zatrzask i czterobitową magistralę, na którą wystawiamy adresy znaków w kodzie BCD. W rodzinie były wyświetlacze serwujące same cyfry, cyfry wraz z literami od A do F oraz jedynkę i znak plusa i minusa. Tak więc używanie tych wyświetlaczy z Arduino jest bardzo proste i w tym artykule opisałem przykładową aplikację.

Trzeba pamiętać, że jedna cyfra pobiera nawet pół wata, zatem zegar złożony z wyświetlaczy będzie ładny, acz nieoszczędny. Biorąc również pod uwagę utrudnioną dostępność jak i cenę rynkową takich kostek, z pewnością nie będą one używane do celów użytecznych, a czysto estetycznych – choćby do stworzenia swoistej „elektronicznej biżuterii”.

Płytka edukacyjna TME-EDU-ARD-2Płytka edukacyjna TME-EDU-ARD-2Sprawdź tutaj

Przeczytaj również

Nasi partnerzy

TMETech Master EventTME EducationPoweredby
Copyright © 2024 arduino.pl