Arduino na poważnie - zarządzanie siecią sprężarek

Arduino na poważnie - zarządzanie siecią sprężarek

Nieraz wspominałem o migracji Arduino z czysto edukacyjnych zastosowań w stronę przemysłu i jak najbardziej poważnych zadań stawianych przed tą platformą. Oczywiście nie ma wówczas mowy o płytce stykowej i chwiejących się połączeniach, a najlepiej także zrezygnować z modułów uniwersalnych na rzecz typowo przemysłowych. Co nie znaczy, że dobrej klasy płytki Nano czy Mini nie nadają się do takich zadań, lecz należy wówczas zadbać o źródło zasilania, ekrany i optoizolację.

Jako przykład podrzucę niedawno znalezioną informację o tym, jak to amerykański Atlas Machine and Supply, producent sprężarek i konserwator sprzętu przemysłowego, zatrudnił środowisko Opta oraz arduinową chmurę do scentralizowania zarządzaniem systemami, które serwisuje. Cechą charakterystyczną przedsięwzięcia jest rozdrobnienie systemów: jak to bywa w przemyśle, każdy przypadek jest indywidualny i łączy nieraz różne epoki. Niektóre z systemów pracują nieprzerwanie od 25 lat i dłużej, a jak wiadomo, rzeczywistość projektowa wyglądała wówczas zupełnie inaczej.

Największym problemem jest brak wsparcia dla wielu systemów, które zostały zamknięte już lata temu. Wymiana całych linii produkcyjnych to ogromne koszty. Dużo taniej użyć uniwersalnej platformy o możliwie wielkiej elastyczności, która w każdym wypadku może zastąpić sterowniki stworzone wiele lat temu, nie tylko pozbawione obecnie zamienników, ale często także wsparcia ludzkiego, gdyż ci, którzy pisali wówczas aplikacje, często od dawna są już na emeryturze.

Przedsiębiorstwo stworzyło na bazie Arduino Opta także system zarządzania produkowanymi przez siebie sprężarkami. Zdalny dostęp za pomocą chmury Arduino – oczywiście w programie przemysłowym – umożliwia panowanie nad wszystkim w jednym miejscu i dużo sprawniejsze zarządzanie nawet bardzo złożoną siecią urządzeń. Więcej na temat projektu możemy przeczytać tutaj.

Powiązane tematy

Płytka edukacyjna TME-EDU-ARD-2Płytka edukacyjna TME-EDU-ARD-2Sprawdź tutaj

Przeczytaj również

Nasi partnerzy

TMETech Master EventTME EducationPoweredby
Copyright © 2025 arduino.pl