Ciekawe projekty - Mozzi

Ciekawe projekty - Mozzi

Mozzi to inicjatywa stworzenia syntezatora muzycznego z Arduino – także ośmiobitowego i z udziałem minimum elementów. Siłą projektu jest świetna dokumentacja, obejmująca wszystko – od wstawienia modułu Arduino w płytkę stykową, po uzyskanie efektów sugerujących użycie zaawansowanych procesorów sygnałowych – a dostępnych na ośmiu bitach. Oczywiście wybór prostych platform, podobnie jak bazowanie na wyjściu z PWM, będzie ograniczało czystość brzmienia, co akurat może być pożądane przy emulacji dźwięków starych komputerów.

Projekt wspiera wspomniane PWM, także mod podwójnego PWM z podniesieniem rozdzielczości, wbudowane DAC-e (jeśli takie są w danej płytce) jak i zewnętrzne, na magistrali I2C. Ma stronie opisano także zaawansowane filtry antyaliasingowe, dopasowane do częstotliwości bazowych generowanych przebiegów.

Jeśli chodzi o sedno – generację dźwięków – posługujemy się tutaj zestawem elementów budujących syntezę i matematyką Arduino, która określa jak owe elementy będą pracować. Elementami mogą być oscylatory, czyli generatory dźwięków, generatory sampli, czyli przebiegów zapisanych w tablicach, modyfikatory owych przebiegów: filtry pasmowe, opóźniające, zmieniające częstotliwości pracy oscylatorów i ich poziom. Oscylatory czy generatory sampli można uruchamiać wielokrotnie i zestawiać w zależne od siebie łańcuchy, tworząc klasyczną syntezę FM, modulatory pierścieniowe czy bardziej klasyczną syntezę złożoną z generatora, filtra i generatora obwiedni.

Oczywiście wszystkie parametry mogą być sterowane potencjometrami, fototranzystorami czy czym tylko zechcemy. I byłoby to wszystko skomplikowane, gdyby nie kilkadziesiąt przykładów z komentarzem i oczywiście ilustracją dźwiękową. Każdego miłośnika muzyki nie tylko elektronicznej zachęcam do odwiedzenia projektu: https://sensorium.github.io/Mozzi

Powiązane tematy

Płytka edukacyjna TME-EDU-ARD-2Płytka edukacyjna TME-EDU-ARD-2Sprawdź tutaj

Przeczytaj również

Nasi partnerzy

TMETech Master EventTME EducationPoweredby
Copyright © 2025 arduino.pl