Królestwo arduinowych pomysłów
Korzystanie z chmury może kusić nie tylko możliwościami zdalnej zabawy, ale bogatą biblioteką, teraz już nie tylko suchych przykładów szkiców, w przypadku których trzeba szukać wyjaśnień na GitHubie czy w jeszcze innych miejscach. W zakładce IoT Templates znajdziemy rozrastającą się bazę przykładów – od bardzo prostych, po użyteczne i rozbudowane. Rzućmy sobie okiem w pierwszy, najprostszy przykład, ale będący zarazem testem systemu i bazą do rozbudowy. Niesławny Blink umożliwia sterowanie sterowanie diodą świecącą, ale już zdalne, z poziomu smartfona.
Każdy z projektów składa się z opisu z odnośnikiem do dokumentacji, spisu kompatybilnych płytek Arduino, następnie obrazkowego spisu elementów biorących udział w projekcie – tutaj jak widać tylko płytki i przewodu USB i odnośników do modułu importu projektu do własnego zbioru. Tutaj także dowiemy się, że projekt wymaga jednej tak zwanej rzeczy (Thing) z jedną zmienną oraz jednego panelu (Dashboard).
Po kliknięciu w Import zostaniemy przeniesieni do ścieżki działań związanych z konfiguracją naszej płytki, co już kiedyś dokładnie opisywałem.
Znajdziemy tutaj wersje niektórych projektów dla platformy ESP32, co pozwoli nam skupić się nad różnicami, w przypadku wyboru tego producenta serca płytek.
Projekty bywają użyteczne – jak stacja pogody, monitoring utrzymywania roślin w należytej kondycji, termostat nadzorowany zdalnie – niewątpliwie bardzo przydatny projekt. Znajdziemy też pomysły zwariowane, jak monitoring zapasów w lodówce czy zdalnie ugniatane poduszki dla zakochanych par – co by to nie znaczyło ;) Jednak niewątpliwie wartość wszystkich projektów ma walor edukacyjny i większość z nich jest skierowana do najmłodszych miłośników Arduino, a tego niewątpliwie przeceniać nie można. Zapraszam do wędrówki po pomysłach na oficjalnej stronie Arduino.