Poznajemy biblioteki - oprogramowanie obsługujące miniaturowe tunery radiowe FM

Radiowa płytka, wprost wymarzona do współpracy z Arduino, może być oczywiście oprogramowana na piechotę przy użyciu interfejsu I2C, co zresztą kiedyś udało mi się napisać jeszcze w asemblerze na kontroler serii 51. Ale po co się męczyć? Biblioteki radiowe mają wszystko co potrzeba do przyjemnej pracy z tunerem, a nawet dodatkowe funkcje, niespotykane w konstrukcjach konsumenckich.
Polecam bibliotekę radio.h jako sprawdzoną i dającą dostęp do wszystkiego. Biblioteka ta, wraz z uzupełniającą, obsługują następujące płytki: RDA5807M, RDA5807FP (RDA Microelectronics), SI4703, SI4705, SI4721, SI4730 (Silicon Labs/Skyworks), TEA5767 (NXP). W dokumentacji płytek należy poszukać różnic i ograniczeń, które mogą mieć miejsce w konkretnych przypadkach. Biblioteka umożliwia zdefiniowanie pracy tunera dla danego standardu obszarowego jak i bieżącą współpracę w pierwszym przypadku będą to: skok strojenia – standardowo 100 kHz, deemfaza czyli poziom tłumienia wysokich tonów ustalony standardem radiowym celem tłumienia szumów i zakres pasma strojenia użytecznego w danym obszarze świata.
Ze spraw bieżącym możemy zadawać oczywiście częstotliwość pracy, poziom głośności i pracę stereo. Z płytki można także pobierać informacje, nie tylko przed chwilą wprowadzone, ale także o sile sygnału, więc przy odrobinie wyobraźni można zbudować wskaźnik mocy sygnału i dostrojenia. Płytka akceptuje także rozkazy szukania kolejnych stacji o deklarowanej mocy, jak również możliwość wyciszenia sygnału.
Istnieją także dodatkowe instrukcje konfigurujące sposób pracy odbiornika, a wszystko można poznać analizując liczne przykłady dostarczone z biblioteką.