Arduino Due, czyli 32-bitowe Mega
Kolejne duże Arduino także ma już dłuższą tradycję. Uzupełniło niejako wersję Mega o pracę na innym poziomie programistycznym. Zawiera bowiem mikrokontroler SAM3X8E ARM Cortex-M3. Jakie są różnice wobec wersji Mega? Przede wszystkim mikrokontroler jest 32-bitowy i pracuje z szybkością 84 MHz. Zasoby pamięci są zdecydowanie większe: 512 kB FLASH i 96 kB RAM-u. Trzeba jednak pamiętać, że płytka pracuje w logice trzywoltowej, więc przy jej podmianie z wersją Mega należy wziąć to pod uwagę.
Zmieniły się tutaj także zasoby sprzętowe. Portów nadal mamy 54, ale wyjść PWM nieco mniej: 12. Podobnie jest z wejściami analogowymi, tych także jest 12. Dostajemy za to coś nowego: dwukanałowy przetwornik cyfrowo analogowy, który można wykorzystać na przykład do emisji dźwięku.
Płytka posiada dwa porty USB: jeden do współpracy z komputerem podczas programowania, drugi – dla użytkownika. Biorąc pod uwagę wymienione nowe peryferia i zasoby programistyczne, potencjalne zastosowanie tego modułu będzie podobne do wersji Mega, z uwzględnieniem takich możliwości jak podłączenie myszy, klawiatur i wyświetlaczy graficznych o wyższych rozdzielczościach. Zatem Due świetnie się nadaje do budowy nowoczesnych paneli użytkownika.
Obie płytki są całkowicie zgodne mechanicznie, z wyjątkiem złącz USB, które w Due są dwa i w wersji mini. Dla tego standardu zaprojektowano mnóstwo obudów jak i sheldów, uniwersalnych i specjalizowanych. Płytki standardu Mega nie zmieniają się tak często, więc przypuszczalnie wersja Due będzie produkowana jeszcze przez długi czas.