Nowe Arduino Uno WiFi
Aż trzynaście lat Arduino UNO stanowiło standard płytki edukacyjnej przede wszystkim, ulegając kosmetycznym zmianom w kolejnych trzech odsłonach. W końcu pojawiła się zupełnie nowa wersja UNO, nowa pod maską, bo z zewnątrz w pełni kompatybilna ze starym projektem, dzięki czemu pasują do niej wszelkie nakładki i obudowy przeznaczone dla linii UNO. Co istotne, kompatybilność dotyczy także napięć – to nadal stary, dobry standard pięciowoltowy.
Przejdźmy do tego, co jest zmianą rewolucyjną. Przede wszystkim mamy tutaj nowy mikrokontroler, już 32-bitowy ARM Cortex-M4, a konkretnie Renesas RA4M1 pracujący z zegarem 48 MHz. Pamięci flash mamy aż 256 kB, ramu zaś 32 kB. Powiększyła się także pamięć eeprom, do 8 kB. Widać zatem zmianę potężną jak na proponowany podstawowy moduł Arduino.
Oprócz dodatkowych złącz (m. in. CAN, dwunastobitowy DAC), na płytce osadzono moduł WiFi/BT wykorzystujący układ ESP32-S3-MINI. Płytka jest zatem w zasadzie wyposażona kompletnie, kończąc problem dokładania niezależnych modułów radiowych do projektów wymagających łączności z siecią.
Ponieważ elementy zajmują o wiele mniej miejsca, pustą powierzchnię wykorzystano na osadzenie matrycy czerwonych LED o organizacji 12x8. Użyteczność tych diod jest głównie edukacyjna, acz dwa dowolne znaki ASCII można tam wyświetlić, nie mówiąc o grafikach własnych.
Czerpiąc z wieloletnich doświadczeń, płytka może być teraz zasilana napięciem sięgającym nawet 24 woltów i podobno jest odporna na różnego rodzaju przepięcia w większym stopniu od poprzedników. W końcu mamy tutaj wsparcie dla klawiatur i myszy USB oraz interfejsu dotykowego.
Mikrokontroler posiada pokładowy zegar czasu rzeczywistego, który można zasilać niezależną baterią. Urządzenie można także zdalnie wyłączać, redukując pobór prądu do minimum.
Nowe UNO jest z pewnością wielkim krokiem, zbliżającym trochę tę platformę do rozwiązań konkurencyjnych, bazujących od początku na 32 bitach, a przy tym dającym użytkownikom Arduino dostęp do nowych możliwości z wykorzystaniem całej zgromadzonej już wiedzy.