Małżeństwo Arduino z Raspberry Pi, czyli Nano RP2040 Connect

Małżeństwo Arduino z Raspberry Pi, czyli Nano RP2040 Connect

Tak, to nie błąd: to jest Arduino i Raspberry jednocześnie. Musiało się to kiedyś stać, biorąc pod uwagę ewolucję pierwszej platformy i pojawienie się bardzo lekkich przedstawicieli drugich. Czym właściwie jest ta płyta?

Bardziej chyba Raspberry Pi, ponieważ pracuje pracuje tutaj mikrokontroler RP2040. A więc mamy zegar o częstotliwości 133 MHz, 264 kB pamięci SRAM, 2 MB pamięci flash – wbudowanej w mikrokontroler oraz 16 MB pamięci zewnętrznej. Oczywiście na pokładzie znajduje się także moduł radiowy WiFi i Bluetooth, wykorzystujący mikrokontroler U-blox Nina W102 z własnymi, sporymi zasobami.

Z peryferii możemy znaleźć:

  • Sześcioosiowy czujnik ruchu ST LSM6DSOXTR: żyroskop, akcelerometr z algorytmami rozpoznawania kroków itp. funkcji

  • Mikrofon MEMS ST MP34DT06JTR

  • Diodę RGB

  • Układ kryptograficzny ATECC608A

  • Klasyczny zestaw pinów: 22 cyfrowe, 8 analogowych, 20 PWM

I tutaj pojawia się Nano: mechaniczne rozwiązanie płytki to właśnie ten stary, dobry standard. Ze względu na kompatybilność, na złączach dostępnych jest 14 pinów cyfrowych. Płytkę możemy także programować jako Nano, choć byłoby to marnotrawstwem tak bogatych zasobów. Tutaj raczej chodzi o przyzwyczajenie do chyba najpopularniejszego obecnie kształtu płytki komputerka przemysłowego na świecie.

Płytka domyślnie została przygotowana do pracy w Arduino IDE Cloud, choć nie jest to obowiązkowe i można ją programować Arduino IDE w trybie offline, podłączoną przez USB. Przy przystępnej cenie daje dostęp do ogromnej mocy – jak na standardy Arduino, a zaawansowanym programistom możliwości malinki znanej od lat obudowie.

Płytka edukacyjna TME-EDU-ARD-2Płytka edukacyjna TME-EDU-ARD-2Sprawdź tutaj

Przeczytaj również

Nasi partnerzy

TMETech Master EventTME EducationPoweredby
Copyright © 2025 arduino.pl