Poznajemy peryferia - wilgotnosciomierz
Kiedyś stworzenie elementu jako tako dającego wiarygodne wyniki co do wilgotności praktycznie było niemożliwe. Po wielu bojach zadowalano się kilkudziesięcioprocentową wręcz dokładnością, niestabilną w czasie.
Obecnie za niewielkie pieniądze możemy stać się posiadaczami modułów nieporównywalnie dokładniejszych, wyposażonych w interfejs cyfrowy, a na dodatek w gratisie zaopatrzonych dodatkowo w termometr. Mam tu na myśli chyba najpopularniejszy standard takich urządzeń, zwany pod nazwami DHT11, 21 i 22. Są one bliźniaczo podobne, a różnią się dokładnością i zakresem pracy.
Czujnik ma postać małej kostki z perforacją i sprzedawany jest często wraz z małą płytką, zaopatrzoną w rezystor podciągający linię danych i kondensator filtrujący zasilanie. Posiada cztery nóżki, z czego jedna jest atrapą. Czujniki mogą pracować przy obu standardach napięć, czyli 3,3 V oraz 5 V. Dwudziestki mierzą pełen zakres wilgotności od zera do 100% z dokładnością dwuprocentową oraz temperaturę od -40 do +80 stopni z dokładnością półprocentową. Rozdzielczość pomiarów jest wyższa i ograniczona ośmiobitową rozdzielczością zakresów.
Jedenastka to tańsza wersja przetwornika, ale ograniczona do zakresu 20-90% wilgotności oraz 0-50 stopni. Dokładność także jest niższa. Co ciekawe, urządzenie to wbrew specyfikacji mierzy bez problemu temperatury ujemne, lecz prawdopodobnie jego trwałość będzie wtedy ograniczona.
W zależności od potrzeb można sobie wybrać czujnik, który będzie bardziej odpowiedni. Tak naprawdę wiedza o dokładnym poziomie wilgotności rzadko jest niezbędna, zwykle trzeba znać tylko jej orientacyjny przedział.
Czujnik porozumiewa się ze światem zewnętrznym nieco zmodyfikowanym interfejsem 1-wire. O ile sprzętowo niczym się ów interfejs nie różni, programowo wygląda inaczej, wymaga specyficznych ramek czasowych i przesyła dane w czterdziestobitowych pakietach.
Ale nie musimy tego wiedzieć, gdyż w przypadku współpracy z Arduino cała transmisja jest realizowana biblioteką, których mamy kilka do wyboru. Maksymalna długość połączenia nie została określona z góry, lecz z pewnością może przekraczać 20 metrów. Wkrótce przedstawię praktyczne rozwiązanie wilgotnościomierza.