Plug and make - nowy kit dla Arduino
Kity to najpopularniejszy sposób na poznanie Arduino. Trzeba przyznać, że jest to wygodne: zamiast ślęczeć nad listą zakupów, mając nadzieję, że na końcu nie okaże się, iż brało kluczowego elementu, wystarczy kupić paczkę, w której znajdziemy na pewno wszystko, co potrzebne jest, by zbudować to, co reklama owej paczki obiecała. Z pewnością najtańsze rozwiązanie zaprowadzi nas na któryś z portali sprzedażowych i zakończy się kupnem zestawu różności o przeciętnej jakości. Mimo to uważam, że warto iść w tę stronę, zwłaszcza jeśli to jest pierwsza przygoda z Arduino i w zakamarkach szuflad wielu takich elementów nie znajdziemy.
Chińczycy byli pierwsi, ale obecnie monopolu już nie mają. Na oficjalnej stronie Arduino możemy od niedawna także znaleźć kity, z tym że przygotowane nieco inaczej, z większym naciskiem na edukację. Jednocześnie też mniejszym na lutowanie, którego w ogóle tu nie ma. Płytki tym razem stanowią gotowe moduły i jeśli ktoś chciałby wszystko składać z dużej ilości klocków, nie tędy droga. Tutaj skupiamy się przede wszystkim na oprogramowaniu i dostępie zdalnym.
Zestaw Plug and Make zawiera moduły umożliwiające stworzenie następujących urządzeń:
Stacja pogody.
Minutnik.
Komputerek dla roślin monitorujący warunki ich rozwoju.
Gamepad do wykorzystania z pecetem bądź konsolami.
Prosty syntezator muzyczny.
Sterownik świateł.
Sterownik gestami.
Mimo wyższej ceny takiego zestawu, mocną stroną jest dokumentacja i to zarówno dostępna lokalnie jak i zaplecze w chmurze. W tym porównaniu zestawy chińskie przepadają ze swoją lakoniczną ulotką. Inna sprawa, że wsparcie ogólne społeczności jest ogromne, a szukanie pomocy w sieci także należy do elementów edukacyjnych. W mojej ocenie taki zestaw ma sens przede wszystkim w placówkach szkolnych, gdzie ograniczenie do gotowych modułów ułatwi zarządzanie całością. Dodam jeszcze, że moduł Arduino to już nowoczesne Uno R4 w wersji Wi-Fi