Arduino GIGA R1 WiFi, czyli Mega na sterydach

Arduino GIGA R1 WiFi, czyli Mega na sterydach

Trzecia odsłona płytki Mega nazywa się Giga i jest kolejnym przeskokiem wydajności wobec pierwowzoru. Bliżej jej do wersji Due, gdyż także zaopatrzono ją w mikrokontroler 32-bitowy. Tym razem jest to STM32H747XI, zatem mózg zawierającym dwa rdzenie: ARM Cotex M7 480 MHz oraz ARM Cortex M4 240 MHz. Dzięki temu można tam uruchamiać niezależnie dwa kody, np. jestem w MicroPythonie, a drugi – klasycznie, zgodnie z Arduino. Zasoby nieco się powiększyły wobec wersji Due: Flash zajmuje 2 MB, a pamięć RAM – 1 MB

Zasoby sprzętowe są tutaj podobne jak to było w przypadku wersji Due, a więc 12 wejść analogowych, 12 wyjść PWM, podwójny przetwornik D/A i komplet typowych magistral. Uniwersalnych portów cyfrowych mamy za to tu aż 76, co jest ilością rekordową. Na te potrzeby pojawiły się dodatkowe gniazdka, jednak przy zachowaniu kompatybilności wstecznej.

Płytka może być zasilana z baterii, ponieważ posiada zegar czasu rzeczywistego i możliwość usypiania oraz wybudzania. Pojawiło się tutaj także dodatkowe złącze kamery.

Płytka zawiera także moduł WiFi i BT, który realizuje układ Murata 1DX. W związku z tym współpracuje z chmurą Arduino. Jak można się domyślić, całość pracuje w logice trzywoltowej.

Dla kogo jest ta płytka? Podobnie jak poprzednie, dla projektantów dużych pod względem ilości peryferiów projektów, przy czym integracja z wyświetlaczami wysokich rozdzielczości, jak i myszami, klawiaturami czy kamerami, a także pamięciami masowymi, może być jeszcze większa. Jak wspomniałem, płytka zachowuje wymiary wersji Mega, przy czym rozmiary portów USB znowu zostały zmienione i teraz wejście pracuje w standardzie USB-C, a drugie złącze zrealizowano jako wejście USB-A

Płytka edukacyjna TME-EDU-ARD-2Płytka edukacyjna TME-EDU-ARD-2Sprawdź tutaj

Przeczytaj również

Nasi partnerzy

TMETech Master EventTME EducationPoweredby
Copyright © 2025 arduino.pl