Słowo o ledach mocy - gwiazdka RGB
Odmianą wspomnianych w poprzednim newsie gwiazdki jest takaż, tylko zawierającą strukturę RGB. Omawiana poprzednio dioda miała tylko jedną barwę – białą, dobieraną z szerokiego zakresu ciepłoty, od wręcz przypominających światło świecy, po bardzo zimne, dające światło zachmurzonego nieba albo jedną z wielu już barw monochromatycznych. Jak wiadomo, popyt na diody dające dowolny odcień (acz nie tak doskonały jak w przypadku diod monochromatycznych) jest duży i w tym celu powstały diody trójkolorowe, które mogą dać teoretycznie każdy kolor, łącznie z białym.
Tutaj pewna dygresja: w przypadku typowych diod RGB mamy trzy dość wąskie struktury widmowe. W tym przypadku np. brakuje emisji w okolicach 600 nm, zatem odcień pomarańczowy – tworzony z zieleni i głębokiej czerwieni, będzie daleki od doskonałości. Drugą niszą jest odcień turkusowy, ale to już tak bardzo widoczne nie będzie. Jeśli to ważne, należy szukać diod dających szersze widma składowe.
Jak wspominałem, gwiazdki zwykle obsługują jednowatowe diody. W tym przypadku jednak każda ze składowych pracuje z prądem 350 mA, zatem po zapaleniu wszystkich moc osiągnie trzy waty. Dlatego w tym przypadku należy zadbać szczególnie dokładnie o chłodzenie, wybierając większe radiatory. Nieodzowne będzie użycie pasty termoprzewodzącej, niwelującej niedokładności przylegania wkładki i radiatora.
Diody RGB tego typu, a więc pracujące przy niskich napięciach, można zasilać podobnie jak gwiazdki jednoskładnikowe. Trzeba jednak brać poprawkę na zróżnicowaną moc światła poszczególnych struktur, co wynika z samej specyfikacji diody jak i różnych napięć spadków – zwykle czerwona barwa ma ten spadek znacznie mniejszy, co bez korekcji rezystorów ustalających prąd może doprowadzić do jej przeciążenia i zbyt dużego udziału tej barwy w bilansie światła. W każdym wypadku rzecz tę należy sprawdzić w katalogu produktowym oraz praktycznie, już po zainstalowaniu diody w miejscu docelowym.
W przypadku doboru reflektorów, należy korzystać z takich, które sprawnie zmieszają składowe, nie dając kolorowych wzorów i artefaktów.