Poznajemy Portenta H7
Arduino trafiło do przemysłu i nie można już z tym dyskutować. Dla takich zastosowań powstała rodzona Portenta H7 – płytki nowego standardu w trzech odsłonach, przeznaczone przede wszystkim dla IoT. Zawierają mikrokontroler STM32H747 wyposażony w rdzenie Cortex-M7 oraz Cortex-M4, które mogą pracować w językach Arduino, MicroPython i JavaScript.
Mając dwa rdzenie, kontroler może wykonywać dwa zupełnie niezależna zadania, w szczególności dzieląc się pracą niskopoziomową, krytyczną czasowo i zaawansowanymi obliczeniami i wymianą danych za pomocą sieci internetowej. Mikrokontroler ma także wbudowany akcelerator graficzny, umożliwiający realizację zaawansowanych interfejsów wykorzystujących monitory.
Portenta to także nowy standard złącz – osiemdziesięciopinowe gniazdo oferujące sygnały niedostępne na calowych wyprowadzeniach w standardzie goldpin. Te oczywiście także zaimplementowano i są kompatybilne z serią MKR.
Oprócz układu podstawowego zbudowano dwie odmiany: tańszą Lite, pozbawioną sieci bezprzewodowej, interfejsu wideo i zabezpieczeń sieciowych oraz Lite Connected, której pozbawiono tylko możliwości graficznych.
Specyfika płytek wygląda następująco:
STMicroelectronics STM32H747XI dual Arm Cortex M7+M4
RAM: 8 MB
FLASH: 16 MB
Koprocesor graficzny: Chrom-ART
100 Mbit Ethernet, Wi-Fi 65Mbps, BTLE 5.0
22 timerów
4 UART-y
Interfejs kart SD
Złącze dla akumulatora litowego, wraz z monitorem ładowania
36 kanałów A/D (16 bitów)
12 kanałów D/A (12 bitów, 1 MHz)