Poznajemy MKR Shield CAN - płytka interfejsu przemysłowego CAN
W zestawie nie mogło zabraknąć płytki wspierającej drugi ze standardów przemysłowych – CAN. Ten interfejs dla odmiany zdominował rynek motoryzacyjny i można go znaleźć praktycznie w każdym współczesnym samochodzie, ale nie tylko tam, gdyż popularny bywa na przykład w dronach. Możemy nim sterować silnikami, wyświetlaczami, czujnikami temperatury, ciśnienia itp.
Płytka składa się z trzech bloków: kontrolera CAN MCP2515 obsługującego protokół w wersji 2.0B, a porozumiewającego się ze sterownikiem za pomocą interfejsu SPI, transceivera CAN TJA1049 realizującego sprzętowe dopasowanie standardu CAN do logiki trzywoltowej i oszczędnej przetwornicy napięcia TPS54232, umożliwiającej realizację interfejsu także w warunkach zasilania z akumulatora (do 24 woltów). Na płytce znajdziemy także terminator i przełącznik, który może go odłączyć, jeśli jest taka potrzeba.
Z płytką dostarczono bogatą dokumentację i przykładowe biblioteki umożliwiające realizację własnych rozwiązań współpracy z urządzeniami współpracującymi na szynie CAN
Rodzina shieldów MKR współpracuje ze sterownikami zaprojektowanymi w standardzie MKR, a więc z nowoczesną formą Arduino, podobną nieco do serii Nano, lecz wyposażoną w kontrolery 32-bitowe pracujące w logice 3,3 V i oferującą własny układ wyprowadzeń. Głównym przeznaczeniem serii jest IoT.