Małe Arduino – ATtiny 24/44/84
Drugi z popularnych układów scalonych mogących stać się „gołym” Arduino jest seria ATtiny 24, 44 i 84. W przeciwieństwie do wspominanych przeze mnie „piątek”, te układy mają czternaście nóżek i stanowią rozwinięcie tamtych w zakresie dostępności pinów, gdyż zasoby wewnętrzne mają podobne.
Czternaście nóżek, po odjęciu dwóch na zasilanie, oferuje dwanaście portów cyfrowych, osiem wejść analogowych, cztery wyjścia PWM oraz interfejsy SPI, I2C i inne, wymagające wsparcia programowego. Na pokładzie znajdziemy także watchdoga oraz komparator. Układy pracują już od 1,8 wolta i mogą być zasilane maksymalnym napięciem 5,5 V. Zaawansowany system zarządzania energią sprawia, że do pracy wystarczy jedynie 210 µA przy najniższym napięciu i częstotliwości zegara równej 1 MHz. Uśpienie ogranicza prąd do 100 nA.
Zasoby pamięci są skromnie: 2, 4 i 8 kB pamięci FLASH, 128, 256 i 512 bajtów RAM-u i tyleż pamięci EEPROM. Układ można zaprogramować choćby używając Arduino Uno. Warto wiedzieć, że wersje SMD są dwukrotnie tańsze i należą do jednych z najtańszych mikrokontrolerów kompatybilnych z Arduino.